Sofinancira Evropska Unija Evropski kmetijski sklad Evropski kmetijski sklad Skupna Kmetijska politika I feel Slovenia
Nazaj na seznam

Predstavitev mednarodnega projekta 06.02.2025

V torek 4. februarja je Regionalna razvojna agencija Gorenjske, BSC Kranj, skupaj z Biotehniškim centrom Naklo organizirala delavnico na temo SOODVISNOST PODNEBNIH SPREMEMB, KMETIJSTVA IN RAZVOJA PODEŽELJA S POUDARKOM NA PRIHODNOSTI MLADIH NA PODEŽELJU.

 

Dogodek je bil del petletnega projekta Down to Earth (Interreg), ki povezuje osem evropskih partnerjev.

 

Glavni cilj partnerstva je optimizirati uporabo orodij in virov, vključno s sredstvi kohezijske politike, v sodelujočih regijah. S tem si prizadevajo spodbujati trajnostni razvoj in povečati odpornost podeželskih skupnosti po vsej Evropi. Povezuje jih skrb za ohranjanje prebivalstva in spodbujanje trajnostnih praks za zaustavitev propadanja okolja in učinkovito blažitev podnebnih sprememb. 

 

Delavnice se je tako udeležilo mnogo tujih partnerjev, ki so prispevali svoje izkušnje in vpogled v tekoče delo v sklopu projekta ter ostalih uspešno izvedenih. 

 

Uvodoma sta nas nagovorila doc. dr. Drago Papler, Vodja medpodjetniškega izobraževalnega centra in predstavnik nosilca projekta Axencia Galega de Desenvolvemento Rural (AGADER) (DOWN TO EARTH, INTERREG EUROPE).

 

V prvem delu smo prisluhnili različnim temam omizja, ki so ga sestavljali  mag. Simona Vrevc, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Jože Očko, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenija, Tania Gesto Casás, Fundación Juana de Vega, in  prof. Vagelis G. Papadakis, Univerza Patras. Predstavljene so bile zkušnje kmetijske politike  in izhodišča za naslednje programsko obdobje; Izzivi, s katerimi se soočajo mladi kmetje, in Rezultati študije: Izzivi mladih kmetov na podeželju (Španija, Italija, Romunija, Nemčija, Grčija, Slovenija). Sledile so izkušnje mladih s podeželja na območjih Španije, Italije in Romunije. 

 

Drudi del dogodka je ponudil omizje, ki so ga sestavljali prof. dr. Irma Potočnik, Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani, s predstavitvijo Klimatske spremembe: Pogled kmetov, prof.dr. Luka Juvančič, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani s predstavitvijo Prihodnji izzivi in strategije prilagajanja na kmetijah - vpogled v študijo predvidevanja in Martin Žbogar, Zveza slovenske podeželske mladine, s predstavitvijo Mladi kmetje in njihovi izzivi.

 Bogat program so dopolnile še predstavitve dobrih praks: Regionalverband Neckar-Alb, Nemčija in Univerza Patras, Grčija.

 

Najbolj okusen del dogodka je bila vsekakor pogostitev z izdelki Biotehniškega centra Naklo, ki pa jih lahko vsakodnevno kupite v njihovi trgovinici pod toplerjem na posestvu BC Naklo. 

 

Druženje smo sklenili z obhodom Biotehniškega centra, po katerem sta nas popeljali predstavnici projektne pisarne BC Naklo, s predstavitvijo rezultatov evropskih projektov, objektov na posestvu, laboratorijev, proizvodnje...