Na LAS se zavedamo pomena lokalno pridelane in predelane hrane. Ne le za potrošnike in ponudnike, vendar še zlasti za kvaliteten razvoj otrok in okolje, v katerem živimo in za katerega upamo, da bo obstalo v tej raznolikosti in ravnovesju, zato smo se z veseljem odzvali povabilu sosednjega LAS Srce Slovenije in udeleželi mendarodne konference na temo lokalne hrane in kratkih dobavnih verig.
Dogodek, ki se je odvijal 18. junija 2024 v Samostanu Mekinje v občini Kamnik, je bil del projekta Za lokalno hrano, ki podpira lokalne pridelovalce, povečuje samooskrbo in izboljšuje dostop do svežih, lokalno pridelanih živil.
V pestrem programu smo prisluhnili predstavitvam dobrih praks tako slovenskih kot tujih.
Pogled na slovensko kmetijsko politiko danes in jutri je predstavila dr. Leni Ozis z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Žiga Kršinar z Ekološke kmetije Kršinar v Topolah pri Medvodah je poleg svoje uspešne kmetije, na kateri dobro gospodarita s svojo zaročenko, predstavil še izzive slovenskega kmeta. Ker je bil poudarek konference tudi na kratkih dobavnih verigah v javnih zavodih, sta svoj vidik predstavila Kristijan Adamlje iz Zadruge Koreninica (zadruga skrbi za dobavo lokalno pridelane hrane v šole in vrtce) in Anita Mikša iz Osnovne Šole Gradec.
Sledile so predstavitve primerov dobrih praks tujih partnerjev na projektu. Jonas Heraldiz iz finske lokalne akcijske skupine Aktion Österbotten je predstavil model REKO, ki omogoča prodajo lokalnih živil brez posrednikov. Bengt Fellbeiz organizacije Refarm Linne je delil izkušnjo projektov, s katerimi so poskušali spodbuditi višjo stopnjo potrošnje ekološke hrane na Švedskem.
Ekološko pridelano hrano promovirajo tako, da izvajajo študijske ture za gostince in študente gostinstva na terenu na kmetijah, nato pa to hrano tudi skupaj pripravljajo in okusijo.
Anna Chęć z učne kmetije Dolina Bawole Serce iz Poljske je prestavila načine, kako uporablja paradižnik za izobraževanje otrok.
Ingrida Kuprevičiūtė, sodelavka litvanske lokalne akcijske skupine VVG Pajūrio kraštas, je predstavila načine vključevanja ekološko pridelane hrane v lokalnem vrtcu.
O vlogi lokalnih akcijskih skupin pri podpori kmetom, razvoju lokalnega trga in kratkih dobavnih verig je spregovorila Ilvija Ašmane iz Aizkraukles Rajona Partnerība iz Latvije, o svojih uspehih pri uvajanju lokalne hrane v šolske menze pa Virginia Secci iz italijanskega GAL Campidano.
Po uradnem delu konference je sledilo mreženje z udeleženci, kjer smo izmenjali izkušnje in navezali nove stike ter okušali lokalne dobrote pripravljene na moderen način, ki so jih ustvarili v kamniški gostilni Repnik.